Historia Naszej Miejscowości

Mętków leży nad Wisłą u ujścia Chechła, w miejscu, w którym rzeka często w przeszłości zmieniała koryto. Stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa wsi, wywodząca się od słowa męty, czyli "wiry wodne". Jest to wioska powstała z naturalnego osadnictwa na przełomie XVI i XVII wieku. Powstawała stopniowo, poczynając od kilku chałup, najprawdopodobniej były to rodziny związane z folwarkiem Biskupów Krakowskich, które przynależały do zamku na Lipowcu.
    Najstarszy z zachowanych inwentarzy klucza lipowieckiego z 1645 r. podaje, iż Mętków zamieszkiwało 7 chałupników o nazwiskach: Błagiel, Wierzba, Pajączek, Pękala i Pindto.
    Jak wykazują kolejne inwentarze klucza lipowieckiego wieś stale się rozwijała. W 1788 r. w Mętkowie było 26 domów i 145 osób w tym 91 dzieci.
    Po upaństwowieniu klucza lipowieckiego w 1802 r. Mętków stał się dobrami kolejnych rządów Austrii, Księstwa Warszawskiego, Rzeczpospolitej Krakowskiej i ponownie Austrii. W okresie przynależności do Księstwa Warszawskiego (1809-1815) Mętków po raz pierwszy w swej historii posługiwał się pieczęcią na której widniały dwie beczki, jedna w pozycji stojącej, druga leżącej. Zapewne były to beczki z solą, z racji znajdującego się w Mętkowie składu solnego jako jednego z ważnych źródeł dochodu.
    Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu wsi było uwłaszczenie włościan przeprowadzone zgodnie z reskryptem cesarza austriackiego z 17 kwietnia 1848 r.
    W okresie międzywojennym zrobiono ziemne wały Wisły co częściowo chroniło pola i ludzi od zalewania.
    Lasy otaczające Mętków należały do niemieckiego właściciela Donnersmarcka. Ten, też właściciel wybudował leśniczówkę, która dawała ludziom zatrudnienie. We wsi była też karczma prowadzona przez Żyda niejakiego Szlamę.