Wspomnienia Pana Ernesta Ruppika

Historia Nadleśnictwa w Mętkowie.

Pod koniec XVIII wieku, niemal wszyscy moi przodkowie byli na służbie u Hr. Henckel von Donnersmarck. Leśniczowie byli urzędnikami prywatnej administracji z uprawnieniami do emerytury. Istniała wtedy bowiem tzw. prywatna "Pensionskasse.
W 1848 r., Hr. Karl Henckel von Donnersmarck przekazał rodzinne majątki w Tarnowskich Górach - Świerklaniec swojemu drugiemu synowi - Hr. Guido Henckel von Donnersmarck, który urodził się 10.08.1830 r. we Wrocławiu, a zmarł 19.12.1916 r. w Berlinie.
Był on jedynym spadkobiercą tego majątku, ponieważ pierwszy syn Karl Henckel von Donnersmarck zmarł w tym samym roku co się urodził.
Hr. Guido był sprytnym człowiekiem. Posiadał liczne huty, kopalnie, lasy i fabryki. Zdobył takie bogactwa, że przed I wojną światową , prawdopodobnie był najbogatszym człowiekiem w Niemczech.
W 1865 r. Hr. Guido kupił 30 000 ha lasu w pobliżu Częstochowy - "Panowania Kłobuck" . Lasy zostały podzielone na sześć leśnictw: Blachownia, Wręczyca, Zakrzew, Zagórze, Kocin i Ostrów.
Nadleśnictwo było w Zagórzu. Leśniczym w Blachowni został mój pradziadek Franz Knersch, który urodził się 27.11.1841 r. w Niederlinda/Waldeck, a zmarł 18.12.1902 r. w Mętkowie.
Wszyscy jego potomkowie urodzili się w Błaszczykach (obecnie dzielnica Blachowni) - tam stała dawna leśniczówka.
Zdjęcie tego starego budynku wisi obecnie w leśniczówce Trzepizury.
Przypuszczalnie po roku 1868r. Hr. Guido kupił "Panowanie Lipowieckie", zamek i dwór wraz z jego dobrami. Ostatnią właścicielką tych dóbr była Antonina Łąska (Tak podaje Pan Włodzimierz Warchoł z Wygiełzowa, w swojej pracy pt.: "Zamek Lipowiec").
W 1884 r. Hr. Guido, mając jakieś trudności z rosyjską administracją, sprzedał "Panowanie Kłobuck" pewnemu Rosjaninowi. Pradziadek Franz Knersch został przeniesiony do Mętkowa i pod jego nadzorem wybudowano w tej wsi leśniczówkę. Był on też pierwszym nadleśniczym w Mętkowie. Siedzibę nadleśnictwa postanowiono wybudować niedaleko od Wisły, ze względu na lepszą kontrolę wyrąbywanego drzewa, które było spławiane rzeką. Później powstała kolej, gdzie z Libiąża bądź Bolęcina/Alwerni transportowano drzewo.