Wspomnienia Pana Ernesta Ruppika

W czasie budowania leśniczówki w Mętkowie, rodzina Knersch mieszkała w Wygiełzowie. Do Mętkowa przeprowadziła się w 1885 r.
O tym opowiadała mi moja babcia Lydia Piontek, z domu Knersch. Miała wtedy 16 lat. Przy zachodniej stronie obiektu powstała dobudówka drewniana, co jest udokumentowane na zdjęciu z 1905r. lub 1907r.
Przed I wojną światową dobudówka spaliła się , a od tego czasu wygląd budynku leśniczówki w zasadzie nie zmienił się do dzisiejszego dnia.
Jak na zdjeciu siedzial starszy brat Horst później tez często z psem na tej samej budzie. Żona pradziadka - Marie Knersch z domu "Anspach" urodziła się 04.07.1846 r. w Schmograu Krs. Namslau (teraz Smogorzów, pow. Namysłów). Zmarła 25.05. 1900 r. w Mętkowie. Niestety jej zdjęcia nie zachowały się.
Pradziadek Franz Knersch zmarł 18.12.1902r ., a kolejnym Nadleśniczym został mój dziadek Robert Piontek, urodzony 29.03.1863 r. w Vierraben (teraz Wronin pow. Koźle), zmarł 14.10.1923 r. w Mętkowie. Jego żona - Lydia Piontek z domu Knersch, urodziła się 25.08.1869 r. w Błaszczykach koło Blachowni. Zmarła 25.12.1945 r. w Wilkenburg koło Hannower.
Dzieci Roberta i Lydii Piontek : Małgorzata Piontek (moja matka), urodziła się 04.03.1904 r. w Mętkowie. Zmarła 25.07.1975r. w Essen/Niemcy.
Franz Piontek, urodził się 03.07.1905 r. w Mętkowie. Zmarł 25.12.1922 r. w Mętkowie. Rudolf Piontek, urodził się 02.07.1907 r. w Mętkowie.
Zmarł w 1986 r. w Suhl/Niemcy (NRD). Moi obydwaj dziadkowie - Robert Piontek i August Ruppik, byli parę lat razem na Węgrzech w pow.
Humenne, gdzie Hr. Guido posiadał duże obszary lasów.
Tam też urodził się mój ojciec. W 1901 r. niemiecki cesarz Wilhelm II nadał Hr. Henckel von Donnersmarck tytuł Księcia.
W tym miejscu pozwolę sobie wtrącić pewną historię zasłyszaną od babci: Książę Guido raz w roku odwiedzał swoje leśnictwa, kontrolował rozliczenia, a może przyjeżdżał też na polowania.
Towarzyszył mu zawsze specjalny kucharz. Nazywał się Leibkoch, który musiał przyrządzać dla niego specjalne potrawy. Gdy Guido w 1903 r. pierwszy raz odwiedził leśniczówkę w Mętkowie, moja babcia Lydia wyprosiła kucharza Księcia z kuchni.
Babcia była znakomitą i wybitną kucharką, o czym przekonał się sam Książę, dlatego od 1904 r. odwiedzał już Mętków bez swego specjalnego kucharza. Smakowało mu u babci!!!

« Poprzednia strona | Następna strona »