Nasz Kościół

Jest wpisany do Rejestru Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Oto "Krótka historia kościoła w Mętkowie", która znajduję się na tablicy w kruchcie: "Zbudowany z drzewa modrzewiowego w XVIII w. dla parafii Niegowić koło Bochni. Przeniesiony do Mętkowa w 1973 roku. Konstrukcja zrębowa, charakterystyczna dla stylu podkarpackiego. Długość kościoła 34 m, szerokość 15 m, wysokość 8 m. Posiada piętrową obszerną zakrystię oraz trzy przedsionki. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze barokowe szkoły krakowskiej: ołtarz główny Matki Bożej Częstochowskiej, boczny prawy Serca Jezusowego z zabytkową figurą Matki Boskiej Bolesnej, boczny lewy św. Anny Samotrzeć - obraz renesansowy malowany temperą na desce. Tęcza z wyobrażeniem Pana Jezusa Ukrzyżowanego łączy prezbiterium z nawą główną. Ambona i chrzcielnica barokowe. Na uwagę zasługują zabytkowe stacje Drogi Krzyżowej oraz obrazy zdobiące ściany prezbiterium i naw bocznych. Polichromię kościoła wykonał w r. 1978 artysta plastyk Zygmunt Wigliusz z Krakowa. Obok kościoła zbudowano dzwonnicę z kaplicą św. Józefa na wzór zabytkowej dzwonnicy w Niegowici. Prace ciesielskie wykonali górale ze Spisza. Poświęcenia kościoła w Mętkowie dokonał w dniu 1 maja 1974 r. Ks. Kardynał Karol Wojtyła, Metropolita Krakowski, który w tymże kościele w Niegowici pełnił funkcję wikariusza w latach 1948-1949. Przeniesienie kościoła, jego odnowienie i urządzenie jest dziełem pobożności i ofiarności mieszkańców Mętkowa".

Kościół stanowi element Szlaku Architektury Drewnianej, prezentujący różnorodność architektoniczną budowli drewnianych w województwie małopolskim.