Matka Boska Częstochowska

Królowa Polski

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej znajduje się na Jasnej Górze, która jest duchową stolicą Polski. Według tradycji obraz Matki Boskiej Częstochowskiej [Królowej Polski] został namalowany prze św. Łukasza na desce stołu, przy którym Najświętsza Rodzina spożywała posiłki i modliła się. Łukasz miał wykonać dwa obrazy Maryi, z których jeden miał dotrzeć do Italii [Włoch] i do dziś jest czczony w Boliwii, a drugi zaś przywieziony został przez cesarza Konstantyna z Jerozolimy do Konstantynopola i złożony w tamtejszej świątyni. Sześć wieków później służący w wojsku cesarskim Książe ruski Lew, urzeczony pięknem obrazu, zapragnął przywieźć go na Ruś Czerwoną. Na skutek silnych nalegań księcia, ówczesny cesarz podarował mu już wtedy słynący cudami obraz. Na Rusi Czerwonej obraz był najpierw w kościele, a później gdy były walki z Litwinami i Tatarami w kaplicy na zamku w Bełżcu. Władysław, książę opolski, wybudował na Jasnej Górze klasztor dla OO. Paulinów, których sprowadził z Węgier w 1382 r. i oddał im pod opiekę obraz Matki Bożej czczony na jego zamku. Wkrótce obraz zasłynął cudami i na Jasną Górę zaczęły przybywać liczne pielgrzymki. W 1430 r. obraz uległ uszkodzeniu i został oddany do konserwacji. Po jego powrocie od 1434 r. Jasna Góra stała się sanktuarium Polaków, Ślązaków, Czechów, Morawian i Węgrów. Cześć obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wzrosła od czasów obrony Jasnej Góry przed Szwedami. W roku 1717 obraz został uroczyście ukoronowany i Jasna Góra stała się głównym ośrodkiem kultu Matki Bożej w Polsce. W czasach rozbiorów Jasna Góra jednoczyła naród pozbawiony własnego państwa. Po drugiej wojnie światowej klasztor stał konsekwentnie w opozycji wobec władz komunistycznych. Każdorazowo podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny odwiedzał go papież Jan Paweł II.